اولین مادربرد گیگابایت با استفاده از چیپ‌ست Intel G4

آموزش تعميرات کامپيوتر -شرکت گيگا بايت به تازگي مادربرد جديد خود را با استفاده از چيپ ست Intel G45 به بازار عرضه کرده است. اين مادربرد که GA-EG45M-DS2H نامگذاري شده است، جزو اولين پلاتفورمهايي است که با استفاده از جديدترين چيپ‌ست مجتمع اينتل به بازار عرضه شده است.

با استفاده از چيپ پل جنوبي ICH10R و پشتيباني از پيکره‌بندي RAID 0,1,5,10 به نظر مي‌رسد با توجه به احتمال استفاده از اين محصول در فضاي تجاري، گيگابايت برخي از مشخصات را که ممکن است در اين فضا مفيد واقع شوند در مادربرد جديد خود پيش‌بيني کرده است.

البته اين شرکت ادعا مي‌کند اين مادربرد بيشتر براي استفاده در سيستم‌هاي چندرسانه‌اي ميان قيمت که توسط کاربران خانگي مورد استفاده قرار مي‌گيرند طراحي شده است.
با توجه به استفاده از چيپ‌ست جديد Intel G45 که از يک پردازنده گرافيکي مجتمع GMA 4500 HD استفاده مي‌کند، اين محصول داراي توانايي‌هاي چندرسانه‌اي مناسبي بوده علاوه بر اين از درگاه‌هاي D-Sub, DVI, HDMI نيز پشتيباني مي‌کند.
به نظر مي‌رسد اين مادربرد براي بسياري از کاربراني که قصد پرداخت هزينه‌هاي اضافه براي استفاده از ساختارهاي گرافيکي مجزا را ندارند گزينه مناسبي باشد.
طبق مشخصات اعلام شده از سوي اينتل، پردازنده گرافيکي GMA 4500 HD قادر است تا از تمامي توابع DirectX 10 پشتيباني کرده و همچنين کدگشايي ويديويي با وضوح بالا را نيز به صورت سخت‌افزاري ارايه دهد.

گفتني است با توجه به تمرکز شرکت‌هاي توليد کننده سخت‌افزار بر روي توليد محصولات سازگار با محيط زيست، اين مادربرد از تکنولوژي RoHS به همراه تکنولوژي که گيگابايت به شکل انحصاري توسعه داده است و با نام "بهينه ساز پوياي مصرف انرژي" شناخته مي‌شود، نيز پشتيباني کرده است.
منبع: ميکرو رايانه