‌افزایش سرعت و کارایی رایانه با ارتقای حافظه

حافظه RAM ازقطعات سخت‌افزاري رايانه‌است که هنگام خريد رايانه‌، چه دسکتاپ و چه لپ‌تاپ،حساسيت زيادي روي حجم آن وجود دارد. بيشتر مواقع کاربران براي صرفه‌جويي، رايانه‌‌اي با حافظه رم کم مي‌خرند و پس از مدت کوتاهي متوجه مي‌شوند سيستم‌شان براي کارکرد بهتر به مقدار بيشتري رم نياز دارد.
حافظه موقت يا همان RAM گلوگاه حياتي سيستم‌هاي پردازشي است؛ بنابراين هر چه حافظه بيشتر و پرسرعت‌تر باشد، رايانه پايدارتر و بهتر عمل مي‌کند. اگر با ما همراه شويد، قدم به قدم قاب سيستم رايانه را باز خواهيم کرد و رم آن را ارتقا خواهيم داد. آموزش تعميرات کامپيوتر
‌‌تشخيص نوع حافظه رم
حافظه رم سيستم شما داخل شيار پايانه‌هاي اتصال مخصوص حافظه، روي مادربورد دستگاه (DIMM slots) نصب مي‌شود. بيشتر مادربوردها بين دو تا شش پايانه براي اتصال ماژول‌هاي رم دارند. به تعداد پين‌ها و طرز قرارگرفتن ماژول‌هاي حافظه رم روي پايانه‌هاي اتصال حافظه مادربورد دقت کنيد؛ زيرا ماژول‌هاي رم اضافي که براي ارتقا تهيه کرده‌ايد بايد به همان شيوه روي درگاه‌هاي اتصال رم مادربورد نصب شود.
شيار مياني پايانه به طور دقيق جهت و گرايش ماژول‌هاي رم را براي شما مشخص مي‌کند. اگر تلاش کنيد با زور رم‌ها را به صورت برعکس وارد پايانه اتصال کنيد، رايانه خود را به پايان عمرش نزديک کرده‌ايد. هر مادربورد در رابطه با حافظه رم نيازهاي خاص خود را دارد. گاهي ممکن است انواع متفاوتي از رم را روي مادر بورد خود نصب کنيد.( اورژانس کامپيوتري ) اين کار نه تنها کارايي رايانه شما را افزايش نمي‌دهد، بلکه ممکن است عمر ماژول‌هاي رم شما را کم کند. هميشه از ماژول‌هاي حافظه توصيه شده از طرف کارخانه سازنده مادربورد در رايانه خود استفاده کنيد.
مواردي همچون ‌زمانبندي، ‌سرعت‌‌،‌‌ تبادل داده، ‌ولتاژ برق مصرفي، ‌تعداد پين‌ها، ‌حداکثر مقدار حافظه قابل پشتيباني، ‌حداکثر مقدار حافظه قابل پشتيباني بر اساس هر ماژول رم و اين‌که ‌آيا مادربورد شما به ماژول حافظه به صورت جفتي نياز دارد يا نه، موضوعاتي است که موقع ارتقاي حافظه رم بايد به آنها توجه کنيد.
با آن که مشخصات رم سيستم شما از اهميت خاصي برخوردار است، تعداد پين‌هاي رم اولين نکته‌اي است که در مورد ماژول‌هاي حافظه بايد مورد توجه قرار دهيد. تعداد پين‌هاي رم از استانداردهاي گوناگوني پيروي مي‌کنند. با توجه به عواملي چون سرعت و نرخ داده، يک ماژول رم ممکن است تعداد پين‌هاي کمتر يا بيشتري داشته يا اين که يک يا چند شکاف در موقعيت‌هاي مختلف داشته باشد.
انواع حافظه رم, افزايش سرعت کامپيوتر
‌نصب رم در سيستم
روش نصب همه ماژول‌هاي حافظه تقريبا مشابه است. پايانه‌هاي DIMM دو ضامن قفل شونده در دو سوي شکاف اتصال رم دارد که کار قفل و آزاد‌کردن ماژول رم روي شکاف مادربورد را انجام مي‌دهد. براي نصب رم به هيچ ابزاري نياز نداريد، حتي استفاده از دستکش براي پرهيز از الکتريسيته ساکن نيز لازم نيست.
ابتدا دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشيد. براي جلوگيري از مشکل الکتريسيته ساکن در بورد و ساير قطعات، کيس را روي زمين، فرش و موکت نگذاريد و در عوض دستگاه را روي يک ميز نارسانا مثل يک ميز چوبي يا پلاستيکي قرار دهيد. در کيس را باز کرده و همان‌طور که پيشتر گفتيم از روش نصب ماژول‌هاي قبلي روي مادربورد سيستم خود پيروي کنيد و به ياد داشته باشيد حافظه رم نسبت به شوک الکتريسيته ساکن بسيار حساس است.
براي درآوردن ماژول رم از شکاف مادر‌بورد، با فشار ملايم ضامن‌هاي دو طرف شکاف DIMM به سمت پايين، آنها را آزاد کنيد. توجه داشته باشيد فشار زياد ممکن است به ضامن‌هاي نگهدارنده رم آسيب وارد کند. حال ماژول رم بايد آزاد شده و داخل شکاف پايانه اتصال کمي به سمت بالا بيايد. ماژول رم را با نوک دو انگشت شست و اشاره بگيريد و کمي آن را به چپ و راست حرکت داده و از جايش خارج کنيد. تا حد امکان از لمس‌کردن بورد الکترونيک رم خودداري کنيد.
پس از آن ماژول حافظه را روي يک سطح ضد الکتريسيته ساکن بگذاريد.( اورژانس کامپيوتري ) سطح پوشش‌هاي مخصوصي که هاردديسک و مادربورد را در آنها بسته‌بندي مي‌کنند، براي اين کار مناسب است.
براي نصب ماژول حافظه جديد، در حالي که ضامن‌هاي دو سوي شکاف اتصال رم باز است، رم را محکم بين دو انگشت شست و سبابه گرفته و سر اتصال بورد را داخل شکاف اتصال بگذاريد و رو به پايين فشار دهيد.
اگر اين کار درست صورت بگيرد، رم داخل شکاف قرار گرفته و ضامن‌ها در فرورفتگي دو سوي ماژول قفل مي‌شوند. در اين مرحله براي اطمينان از درستي کار، رم را تکان دهيد، در اين حالت بايد محکم داخل شکاف پايانه قرار گرفته و تکان نخورد.
شايد نياز داشته باشيد رم‌ها را به صورت ماژول‌هاي جفتي روي مادربورد سيستم‌تان نصب کنيد. براي اين کار بهتر است رم‌ها را به شکل کيت‌هاي دو يا چهار عددي خريداري کنيد.
توصيه ما اين است که براي مثال اگر چهار شکاف اتصال روي مادربورد خود داريد و هشت گيگابايت رم مي‌خواهيد تهيه کنيد، براي کارايي بهتر دو ماژول چهارگيگابايتي تهيه و آنها را به صورت يکي در ميان روي شکاف‌هاي اتصال نصب کنيد.
منبع:jamejamonline.ir 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ