هارد دیسک رایانه (HDD)

هارد دیسک درایو «Hard Disk Drive» که (HDD) یا همان دیسک سخت نیز از آن یاد می شود، وسیله ای است که در طول سال ها با افزایش مقدار ظرفیت آن ها، قیمت و اندازه شان نیز به طور چشم گیری کاهش یافت. از دهه 1960 دیسک های سخت، غالبا به عنوان مطرح ترین وسیله برای ذخیره سازی ثانویه ی اطلاعات در رایانه های عمومی مورد استفاده بوده اند. این رتبه به دلیل همزمان بودن پیشرفت های موجود در تراکم ذخیره سازی و نیازهای ذخیره سازی ثانویه، برای دیسک های سخت حفظ شد. در طول زمان ضرایب شکل نیز از جعبه های عظیم مجرا به سیستم های میز کاری تکامل یافته اند، این سیستم ها در حالت اصلی و استاندارد دارای درایوی با ضریب شکل 3.5 اینچی است و در سیستم های قابل حمل نیز معمولا از درایوهای 2.5 اینچی استفاده می شود.
برای اینکه یک فایل را در رایانه خود ذخیره کنید و بعداً از آن استفاده کنید، کامپیوتر شما نیاز به یک قطعه به نام حافظه دارد که داده های مخصوص شما در آن جای گذاری شود، نام آن وسیله هارد درایو دیسک است. با بروز شدن فناوری کامپیوتر ها، کیفیت تصاویر، فیلم ها، آهنگ ها و حتی بازی ها بیشتر شده و در نتیجه حجم آن ها بالاتر رفته است، پس با داشتن یک دیسک سخت متناسب با کار مورد نظر ما می توان اطلاعات را به راحتی در آن جمع آوری کرد.
از نکات بسیار مهمی که در رابطه با هارد دیسک باید گفت این است که بعضی از کاربران، کامپیوتر و چاپگر خود را روی یک میز قرار می دهند و چه بسا که این میز از پایه های محکمی برخوردار نبوده و چاپگر مورد استفاده هم از نوع سوزنی باشد. خوب واضح است که موقع عمل چاپ، میز تکان خورده و این در حالی است که ممکن است در همان لحظه اطلاعات از روی هارد خوانده شود و این عمل باعث کشیده شدن سوزن هد روی هارد دیسک شده و آن ناحیه (نواحی) از هارد دیسک را خراب نماید. لذا شایسته است که کاربران هنگام کار توام با کامپیوتر و چاپگر به این نکته توجه نمایند.

هارد دیسک یکی دیگر از سخت افزار کامپیوتر به حساب می آید که لازم است درباره آن مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم تا شما عزیزان بتوانید با این قطعه کامپیوتری بیشتر آشنا شوید. عناوین مهمی که در این مقاله به کار رفته اند بر این اساس می باشند : اول از همه تعریفی از هارد دیسک داده شده است و بعد از آن تکنولوژی دیسک های سخت بیان شده است. سپس تاریخچه ای از تولید هارد کامپیوتر نوشته شده است و در ادامه شما را با خصوصیات هارد دیسک آشنا می کند. همینطور نحوه دسترسی و ارتباط با یک HDD مورد بحث قرار گرفته شده که می تواند موضوع جالبی به نظر آید. اگر دوست دارید تا تولید کنندگان هارد درایو را بشناسید، در این مقاله نام مهمترین آن ها ذکر شده است. شاید بخواهید بدانید یک Hard Disk چگونه کار می کند؟ ما این موضوع را نیز در مقاله مورد نظر آورده ایم. شاید لازم باشد تا نظر یک متخصص را برای تهیه و خریدن این قطعه سخت افزاری بدانید، خب ما موارد لازم را در این رابطه گفته ایم. و چندین موضوع دیگر که در این مقاله گذاشته شده است.  این مطلب نکاتی را در مورد آموزش تعمیرات هارد ارائه می دهد.