فونت ایران نستعلیق از رپیدشیر

آموزش تعمير کامپيوتر- با هدف تقويت حضور خط فارسي در عرصه‌هاي بين‌المللي و نگارش رايانه‌اي، دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني به پاسداشت فرهنگ غني ايران اسلامي در خط تحريري و نوشتار نستعليق، طرح توليد قلم نستعليق رايانه اي را در قالب طرح تسما (توليد و ساماندهي محتواي الکترونيکي ايران) به شرکت‌هاي رايانه‌اي پيشنهاد داد و شرکت داده ورزان هامون مجري پياده سازي و توليد فونت نستعليق در محيط هاي عمومي توليد متن شد.
خط نستعليق با توجه به تنوع ارتفاع قرارگيري حروف از خط مبنا يا خط کرسي نوشتاري، براي پياده سازي در محيطهاي توليد متن مشکلات بسياري در بر دارد و ترکيب هاي ممکن، تنوع را بي شمار مي کند.
دکتر بهروز مينايي معاون فني شوراي عالي اطلاع رساني با اشاره به بکارگيري ابزار مناسب براي ساخت فونت و بهره گيري از مشاوره اساتيد مجرب و تکنيک هاي ابداعي در اين پروژه گفت: کارهاي زيادي براي افزايش زيبايي نمايش خط نستعليق روي صفحه نمايش انجام شده است. در اين راه رايانه به عنوان يک ابزار، بخشي از بار توليد را بر دوش داشته است و بخش اعظم کار ساخت ترکيبات هنري خط نستعليق را کارشناسان خط نستعليق به عهده داشته اند.
دکتر مينايي تاکيد کرد: دبيرخانه با عرضه آزاد، گام نخست را در عرضه فونت نستعليق يونيکد بر داشته است، اميد است ارائه نظرها و جمع آوري انتقاد و پيشنهادها و اعمال ديدگاه ها مراتب ارتقاء و پيشرفت و فراگير شدن عرضه خط فارسي به زبان نستعليق ميان دوستداران ترويج خط و زبان فارسي در محيط رايانه فراهم شود.

اين فونت به صورت يک فونت استاندارد است که از قالب TTF استفاده مي‌کند و در سيستم‌عامل‌هاي مختلف اعم از ويندوز، توزيع‌هاي لينوکس و بي‌اس‌دي و همچنين مکينتاش به خوبي کار مي‌کند. براي استفاده از اين فونت، کافيست که آنرا مانند يک فونت معمولي در سيستم‌عاملتان نصب کنيد و سپس با هر برنامه‌اي که از سيستم کد‌نويسي يونيکد پشتيباني مي‌کند، از آن استفاده کنيد.

شما مي‌توانيد از ايران نستعليق در برنامه‌هاي معروف رايانه مثل مايکروسافت آفيس ورد، ادوبي فتوشاپ ام‌اي (نسخه? خاورميانه که زبان فارسي و نوشتن راست به چپ را پشتيباني مي‌کند)، اپن‌آفيس رايتر و ... استفاده کنيد و نيازي به برنامه‌هايي مانند چليپا براي نوشتن نستعليق نداريد.
منبع: ميکرو رايانه 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ