رفع عیب کامپیوتر

آموزش تعمیر کامپیوتر به قول معروف آپولا هوا کردن نیست اما باید با مقداری آگاهی و توجه و مخطرات ممکنه باشد . در این قسمت چند اصل عیب یابی که موجب صرفه جویی در وقت و هزینه شما می­گردد توضیح داده شده است.

همیشه ایمن باشید
هم شما و هم کامپیوترتان آسیب پذیر هستید. برای جلوگیری از وارد شدن شک الکتریکی از روشهای پیشگیری مناسب استفاده کنید. تنها خاموش کردن کامپیوتر کافی نیست باید سیم آنرا هم از پریز بکشید شک الکتریکی تنها به خودتان آسبی نمی­زند بلکه موجب صدمه رسیدن به کامپیوتر هم می­شود . راه رفتن روی فرش موجب جمع شدن الکتریسیته در بدن می­گردد و اگر شما با الکتریسیته ساکن بدنتان به سیتم دست بزنید ممکن است مدارهای سیستم دچار آسیب گردند.

نکته:کامپیوتر در مقابل ضربات ناگهانی و تکانهای شدید مقاومت چندانی ندارد و اگر هنگام در آوردن قطعه ­ای مشکل دارید هرگز آن را گرم نکنید و ضربه هم نزنید بلکه با دقت و آرامش و با اشتفاده از ابزار مناسب اقدام به درآوردن قطعه نماییید.

چگونه کیس کامپیوتر را به طور ایمن و صحیح باز کنید؟
بسیاری از مشکلات کامپیوتر نیاز به باز کردن کیس ندارند ولی بعضا دیگر چاره­ای نیست  ابتدا باید دید چه ابزاری لازم است پانل­های جلو و عقب را باید دید اما بهتر است اول پانل­های راست و چپ را آزمایش کرد چرا که پانل­های طرفین معمولا با اندکی فشار باز می­شوند و بعضا هم با اندکی فشار به بدنه کیش (از طرف عقب بسته می شوند. اگر مکانیزم باز شدن آشکار نبود می­توانید از کتا بچه کیس کمک بگیرید.
در اکثر کامپیوترها باید شما چند تا پیچ باز کنید تا بتوانید کاور کیس را بردارید که معمولا این پیچ­ها از پشت به بدنه کیس بسته شده­اند. پیچ گوشتی­های چهارسو براحتی این کار را انجام می­دهند. برای جلو گیری از وارد شدن شک الکتریکی به داخل کیس بهتر است از سیستم ارت استفاده کنید شما باید یک طرف سیم را به مچ دست و طرف دیگر آنرا به زمین وصل کنید. این سیم در مغازهای الکتریکی موجود است.
قبل از باز کردن کیس تمامی سیمهائی که به هر نحوی به کیس متصل هستند باید جدا شوند این سیمها نه تنها شمال سیم برق بلکه شامل سیم تلفن  ماوس و .... هم می­باشند.
نکته:هنگامی که اقدام به باز کردن پیچی از کیس می­کنید مثلا می­خواهید هاردتان را در بیاورید پیچهای باز شده را در مکانی مناسب قرار دهید چرا که این پیچها ی کوچولو هم می­توانند با گم شدن نشان اوقات شما را تلخ کنند. یک ظرف کاغذی یا شیشه­ای و یا پیچیدن پیچ­ها به یک ورق باطله این مسئله را حل می­کند.

اوضاع را بدتر نکنید
اگر برای فردا کارهای زیادی دارید که باید با کامپیوتر انجام دهید ولی ظاهرا کامپیوتر تان تصمیم گرفته کارتان را خراب کند آرام باشید حل مشکل کامپیوتر لازم است از روی اصول باشد به صرت تصادفی کلیک کردن کلیدها و تغییر دادن تنظیمات نه نها مشکل را حل نمی­کند بلکه اوضاع را بدتر هم می­کند. اگر احساس خستگی و کلافگی می­کنید کامپیوتر را رها کرده یک فنجان چای خش طعم بخوردید این مقاله را مطالعه کنید و انگاه اقدام به حل مسئله نمایید.

پل های پشت سر را خراب نکنید
تغییراتی را که مقدور نیستند روی کامپیوتر اعمال نکنید . اگر می­خواهید درایوی جدید ایجاد کنید ابتداء اطلاعات موجودتان را در محل امن ذخیره کنید و سپس اقدام به این کار نمائید. همچنین هنگام تعویض فایل قدیم با جدید فایل قدیمی را حذف نکنید. و فقط نام آنرا با اضافه کردن رقمی مثل و یا حرفی به آخر نامش تغییر دهید که با این کار شما هم فایل قدیمی و هم فایل جدید را خواهید داشت. هرگز قانون طلایی عیب­یابی ر فراموش نکنید: از هر چیز ی فایل پشیبان تهیه کنید اگر روزی متوجه شدید که یکی از فایل های مهم­تان ناپدید شده تعجب نکنید چرا که این کار چندان هم عجیب نیست پس حتما از فایلهای مهم­تان پشتیبان داشته باشید

چک ظاهری انجام دهید
اغلب اوقات مشکلاتی کامپیوتر ناشی از موارد آشکار و ساده است. بعضا سیم برق قطع می­شود . یا کابل مانیتور شل می­گردد یا سی ­دی به صورت وارونه در داخل CD رم قرار می­گیرد. پس بنابراین بهتر است قبل از اینکه وقت و انرژیتان را صرف پیدا کردن خطاهای نهایی و یا تنظیمات پیچیده کنید کارهای زیر را انجام دهید
· آیا سیم برق وصل است؟ همه اتصالات را چک کنید. اگر صفحه مانیتور تا سیاه است دو طرف سر کابل را هم از طرف کیس هم از طرف مانیتور چک کنید. اگر محافظ دارید ببینید آیا محافظ دارید ببینید آیا محافظتان روشن است یا نه بعضی وفتها افزایش ولتاژ برق موجب می­شود فیوز و یا قطع کننده اتوماتیک ((circuit Breakers)) جریان برق راقطع کند.
· کامپیوتر تان را خاموش نموده و مجددا روشن کنید. این کار را برای مانتیور  پرینتر و دیگر لوازم­­تان هم انجام دهید . این کار شاید خنده دارد باشد ولی در کل خاموش و مجددا روشن کردن یک وسیله بعضا مشکل آنرا حل می­کند.
· وجود CD و DVD و یا فلاپی را داخل درایور چک کنید. چرا که ممکن است کامپیوتر دنبال فایلهایی بگردد ولی پیدا نکند.
· ببیندی چه چیزی تغییر یافته است ؟ معمولا مشکلات ناشی از تغییراتی است که خودمان اعمال می کنیم آیا نرم افزار یا سخت افزاری را اخیرا اضافه نموده­اید؟ آیا کامپیوتر را کرده­اید؟ آیا اخیرا در حالی که سیستم روشن باشد قطعی برق داشته­اید؟ بررسی این مطلب کلید پیدا کردن مسئله است. اگر توانستید کاری را که اخیرا انجام داده­اید و فکر می کنید عامل خرابی سیستم شده است حذف کنید. XP قابلیتهایی از قبیل System Restore دارد که قادرند سیستم شما را به حالت قبل از خرابی برگردانند.