دوربین های شبکه چیست ؟ کاربردها و مزایای آن چیست ؟

Network Camera چیست ؟
دوربینی است که تحت شبکه های کامپیوتری کار کرده و می تواند تصاویر را از طریق شبکه داخلی و یا اینترنت به هر کجا در همان زمان ارسال کند . بطور مثال بخش اداری شرکتی در تهران است و بخش تولیدی آن در یک شهرستان ، در این حالت اگر دوربین های تحت شبکه در شعبه تولیدی که در شهرستان است نصب شده باشد ، شرکت می تواند به راحتی تمام مراحل تولید را از تهران با یک اینترنت ساده و یا پر سرعت مشاهده کند .


alt

Network Camera ها را با نام IP Camera هم می شناسند .
تفاوت Network Camera با Web Cam چیست ؟
می توان گفت که این دو تکنولوژی بسیار مشابه یکدیگرند ولی کاربرد آنها حتی در کوچکترین موارد هم قابل مقایسه با یکدیگر نمی باشند. Network Camera ها قابلیت انتقال تصویر با سرعت و کیفیت بسیار بالا را دارا هستند . این نوع تکنولوژی در حقیقت نوعی تکنولوژی حفاظتی و حراستی از مکان های بسیار مهم است . قابلیت ضبط و نگهداری تصویر را در مقادیر بسیار گسترده را دارد . از لحاظ امنیتی بسیار پیشرفته است و قابلیت استفاده از چندین دوربین به طور همزمان را داراست . عملکرد ها ، قابلیت دید در شب ، زوم تا 42 برابر ( بسته به نوع دوربین ) را می توان از امتیازات آن نام برد . اما Web Cam صرفا قابلیت انتقال تصاویر کم کیفیت از طریق اينترنتهای غالبا کم سرعت را داراست .

تفاوت Network Camera با دوربین های مدار بسته چیست ؟
هر دو نوع این دوربین ها برای حفاظت از انواع مکانها و ذخیره اطلاعات و تصاویر بر روی یک حافظه هستند ولی با استفاده از دوربین های تحت شبکه (Network Camera ) شما می توانید از طریق یک اینترنت از هر جای دنیا کارخانه ، خط تولید ، اداره ، سازمان ، کارگاه ، خانه و یا هر مکانی را که می خواهید ، نظارت کنید . ولی با دوربین های مدار بسته فقط تصاویر را در اطاق کنترل همان محل نصب دوربین ها می توان مشاهده کرد . در ضمن نصب و استفاده از دوربین های مداربسته بسیار مشکل و با هزینه بالاست ولیکن دوربین های تحت شبکه دارای قابلیت نصب و استفاده بسیار آسان همراه با هزینه نصب کمتری می باشند .

امتیازات Network Camera چیست ؟
امتیازات این دوربین ها را می توان به صورت زیر خلاصه کرد :

- نصب آسان
- کنترل هر مکان از راه دور حتی کشور های دیگر
-حالت دید در شب به صورت رنگی
- شناسایی حرکت و سیستم هشدار دهنده
- دخیره اطلاعات بر روی کارت حافظه SD
- قابلیت استفاده از چندین دوربین
- ضبط تصاویر متحرک یک دوربین تا 10 دوربین
- عملکرد زوم دیجیتال 16 برابر تا 42 برابر
- کنترل از راه دور
- استفاده بی سیم
- حتی بکار گیری مستقیم بدون استفاده از اینترنت مانند دوربین های معمولی دیگر و اتصال به ویدئو و تلویزیون
- حرکت در جهت افقی و عمودی
- تشخیص حسگر انسان
این مطلب نکاتی در مورد آموزش تعمیرات دی وی آر ارائه می‌دهد و می‌تواند کمک به آموزش تعمیرات آن بکند.