جدیدترین روش چاپ بدون جوهر

آموزش تعمیرات پرینتر- این‌گونه به نظر می‌رسد که پیشینه چاپ به زمان اختراع جوهر تقریبا در 4000 سال پیش برمی‌گردد. اگرچه فرآیند چاپ، یعنی استفاده از جوهر روی کاغذ در مقیاس انبوه، یکی از مهم ترین پیشرفت‌های بشر است، اما حذف جوهر از این معادله می‌تواند فناوری مدرن چاپ را ساده کند.

برای مثال ماشین فکس حرارتی. این ابزار مفید تنها به استفاده از حرارت برای نوع خاصی از کاغذ حرارتی نیاز دارد تا متن یا تصویر را چاپ کند بدون مکانیسمی که به جوهر نیاز داشته باشد. این پرینتر ساده‌تر و با دوام‌تر است و هزینه کمتری برای نگهداری دارد و همچنین فضای کمتری نسبت به پرینترهای جوهری اشغال می‌کند. نوع دیگری از ماشین فکس حرارتی از نوار فلزی به جای جوهر استفاده می‌کند و نوار فلزی را روی کاغذ ذوب می کند تا متن چاپ شود.

همچنین دستگاه‌های فتوکپی متعارف در واقع از نظر فنی از جوهر برای چاپ استفاده نمی‌کنند. اگر شما تاکنون از یک دستگاه فتوکپی نگهداری کرده باشید، می‌دانید این دستگاه‌ها از ماده رنگی پودری به نام تونر استفاده می کنند. تونر با بار منفی شارژ شده ‌است و دستگاه کپی از الکتریسته ساکن برای چاپ استفاده می‌کند. دستگاه کپی از نور برای اندازه‌گیری و تشخیص چاپ در نسخه اصلی استفاده می‌کند و پودر تونر را روی مناطقی با بار مثبت می‌ریزد تا تصویر یا متن اصلی روی کاغذی جدید کپی شود.

دستگاه‌های فکس حرارتی و فتوکپی از فناوری های قدیمی محسوب می شوند و به جایگزینی جوهر نزدیک نخواهند شد. با وجود در دسترس بودن این دستگاه‌ها، مردم هنوز چاپ خوب و کیفیت ماندگار پرینترهای جوهری را ترجیح می‌دهند. با وجود این، دانشمندان در حال توسعه برخی دیگر از فرآیندهای جذاب چاپ هستند که جوهر را حذف می‌کند.

یکی از شرکت‌ها، Zink - (که مخفف دو کلمه جوهرink و صفر (zero) است- سال 2007 اعلام کرد فناوری‌ای را تکمیل کرده است که برای چاپ به جوهر نیازی ندارد و از کریستال های رنگ جاسازی شده در کاغذ استفاده می‌کند. این فرآیند تنها به پرینتر نیاز دارد تا مقدار مناسبی از حرارت را برای حساس کردن این کریستال‌ها به کار گیرد و چاپی با کیفیت تولید کند. از آنجا که هیچ نیازی به جوهر نیست، این کاغذ مخصوص به پرینترها اجازه می‌دهد تا به صورت فوق‌العاده‌ای کوچک باشند. برای آغاز کار خود، شرکت زینک با شرکت پلاروید (Polaroid)، شرکتی که در تولید فیلم‌های فوری پیشگام است، شریک شد تا پرینتر فوری عکس موبایل را که بدون جوهر است تولید کنند. این پرینتر بزرگ‌تر از یک بسته کارت نیست.

همچنین شرکت زیراکس (Xerox) ـ شرکتی که نامش مترادف با فتوکپی است ـ در حال توسعه روش‌های چاپ بدون جوهر است. هرچند این فرآیند تفاوت بنیادی با روش های قبلی ندارد. چاپ های بدون جوهر به عنوان چاپ های بادوام برای مدت طولانی شناخته نمی‌شوند، اما زیراکس این مانع را به یک سرمایه تبدیل کرده است. در واقع، آنها قصد دارند پرینتری بسازند که نیازی به جوهر نداشته و همچنین دارای قابلیت پاک شدن باشد.

در ادارات، بسیاری از افراد برگه‌ها را فقط برای یک بار مصرف یا کمتر از آن چاپ می‌کنند. برای این که این عمل مقرون به صرفه تر و سازگار با محیط زیست باشد، زیراکس کاغذی را توسعه می‌دهد که نیازی به جوهر ندارد و کاملا قابل استفاده مجدد است. این فناوری به این صورت کار می‌کند: زیراکس ابتدا کاغذ را از مواد شیمیایی عکاسی رنگی می‌پوشاند. این مواد شیمیایی وقتی کاغذ در معرض نور فرابنفش (UV) قرار می‌گیرد، تیره می‌شود. کارایی این مواد شبیه فرآیندی است که در عینک‌های آفتابی به کار رفته و باعث می‌شود این عینک‌ها وقتی در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرند، تیره شوند و بتدریج در نور کم از این تیرگی کاسته می‌شود.

سپس چاپگر تنها با استفاده از نور فرابنفش که به نقاط مناسب تابیده می‌شود، عمل چاپ را انجام می‌دهد. از این چاپ می‌توان استفاده کرد و بعد از به کارگیری، آن را با استفاده از یک نور با طول موج دیگر فورا پاک کرد. در نمونه‌های اولیه این فناوری، متن چاپ شده به صورت خودکار 16 تا 24 ساعت بعد از چاپ پاک می‌شود. زیراکس اکنون در حال کار روی افزایش این مدت زمان است. در حالت ایده‌آل، متن هنگامی از بین می‌رود که کاربر بخواهد آن را به طور دستی پاک کند.