تاریخچه تبلت ها

ایده تبلت چندان جدید نیست و به سال 1968 برمیگردد. یک دانشمند به نام آلن کی(Alan Kay) پیشنهاد کرد با پیشرفت در فناوری های صفحات نمایشگر مسطح، واسط های کاربر، کوچک سازی اجزای رایانه ای و برخی آزمایش ها در زمینه فناوری WiFi می توان دستگاه رایانه ای پیشرفته ای ساخت.
آلن کی ایده خود را توسعه داد و پیشنهاد کرد این دستگاه می تواند برای اهداف کمک آموزشی مناسب باشد. سال 1972 او مقاله ای درباره این دستگاه منتشر کرد و آن را کتاب پویا(Dynabook) نامید.
یکی از تبلت های اولیه GRiDPad است که برای اولین بار سال 1989 ساخته شد. GRiDPad شامل یک صفحه لمسی خازنی تک رنگ و قلمی سیمی بود. وزن آن حدود 2/2 کیلوگرم می شد. در مقایسه با تبلت های امروزی GRiDPad زمخت، سنگین و عمر باتری اش کوتاه (حدود 3 ساعت) بود.
به دنبال GRiDPad تبلت های دیگری بر پایه قلم ارائه شدند که هیچ کدام با اقبال عمومی رو به رو نشدند. اپل برای اولین بار با تبلت نیوتن وارد این کارزار شد.
دستگاهی که بعد از چند سال همان اندازه که تحسین شد مورد تمسخر قرار گرفت. عمده انتقادها به نیوتن در خصوص نرم افزار شناسایی دستنوشته آن بود.
واقعا تا زمانی که استیو جابز برای اولین بار آیپد را به جمعیت مشتاق نشان دهد، رایانه های لوحه ای محصول مناسبی برای کاربران نبود.
امروزه، شرکت هایی مانند اپل، گوگل، مایکروسافت و HP در حال تلاش برای پیش بینی نیاز مصرف کننده به منظور طراحی نسل بعدی دستگاه های تبلت هستند. باید دید نسل های بعدی تبلت ها چگونه خواهند بود. برای آشنایی بیشتر در مورد آموزش تعمیرات تبلت می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.