انتخاب سیستم عامل

این قسمت مهم ماجراست. به ترتیب سیستم عاملهای پیشنهادی نوشته شده است که می تواند کمک به آموزش تعمیرات تبلت بکند.

اندروید
سیستم عامل متن باز گوگل. همین یک مزیت مهم است چون به شما اجازه می‌دهد به راحتی با ابزارهای گوگل هماهنگش کنید. اما نقطه قوتش به نظرم این است که دست شما در استفاده از فایلها باز است. به راحتی هر چیزی را می‌‌توانید روی آن نصب کنید.
سیستم اپلیکیشن ( ابزارهای نصب شده روی تبلت ) خیلی ساده است و به راحتی می‌توانید از جدیدترین اپلیکیشن‌ها استفاده کنید و یا حتی اپلیکیشن خودتان را بنویسید.

گذشته از همه اینها دست‌تان به شدت در انتخاب بازتر از مثلا iOS است. همین برای من خیلی مفید است چون من واقعا یک تبلت یک میلیون تومانی برایم گران است اما یک تبلت ۵۰۰ هزار تومانی خیلی عالی است!

iOS
این سیستم عامل فقط روی iPad اپل نصب است. محصولات اپل هم توی ایران خود به خود قیمتشان بالاست معمولا. این زیاد به کیفیت ربطی ندارد و بیشتر تابع مد و تبلیغات است! این البته اصلا به این معنا نیست که کیفیت ندارد! در حقیقت اگر بتوانید حدود یک میلیون تومان برای خرید یک تبلت هزینه کنید شاید بهترین انتخاب شما همین iPad باشد.

اپل به جهت اینکه تمام سخت‌افزارهای iPad را خودش تهیه می‌کند سیستم عاملی کاملا منطبق با قدرت همان سخت‌افزارها می‌نویسید و این جوری است که معمولا آی پد سریعتر و بهتر و با ماندگاری شارژ بالاتری نسبت به رقباش به نظر می‌رسد.

علاوه بر آن امکاناتی مثل iCloud برای ذخیره سازی و پشتیبان گیری قدرتمند از آی‌پد مسلما شما را خوشحال خواهد کرد. اما ویژگی برتر آی پد به نسبت رقبا مسلما اپلیکیشن‌های بسیار قوی و مفید آن است و گسترده به نسبت رقبایش است.

در هر حال اگر می‌خواهید بروید آی پد بخرید باید حواستان به سخت‌گیری‌های اپل برای استفاده از فایلها و اپلیکیشنها هم باشد! حتی گاهی دست شما را برای ساده‌ترین تنظیمات تبلت‌تان بسته خواهد بود!

پیشنهاد من یکی از دو سیستم عامل بالاست اما بگذارید نگاهی داشته باشیم به سیستم عاملهای دیگر :

Windows
ویندوز ۷ یک سیستم عامل عالی برای PC است. این نظرسنجی از شما ( شرکت کنید لطفا ) هم نشان می‌دهد که ۶۴ درصد از خوانندگان اینجا ویندوز ۷ دارند ( فعلا در رده اول است! )

اگر شما یک سیستم عامل ویندوزی روی کامپیوتر شخصی و لپتاپ دارید تبلتهایی با سیستم عامل ویندوزی یک گزینه عالی برای شما خواهند بود چون به راحتی به شما اجازه می‌دهد اطلاعات را میان این ابزارها همسان‌سازی کنید. ( مشکل تبادل اطلاعات نخواهید داشت )

در ثانی بعضی نرم‌افزارها هستند که روی تبلتهای ویندوزی خیلی عالی اجرا می‌شوند مثل فتوشاپ!

BlackBerry Tablet OS
اگر توی ایران نبودیم به نظرم بلک بری تبلت او اس جای بهتری قرار می‌گرفت اما توی ایران واقعا بلک بری یک برند ناشناخته است و همین به نظرم باعث می‌شود که خریدش خیلی جالب نباشد.

اولین مشکلی که این قضیه پیش می‌آورد خرید مشکل است ( من توی فروشگاهی محصولات این شرکت را ندیدم ) و مشکل بعدی پشتیبانی خیلی بد است. شرکت که به ایران کاری ندارد. توی دوست و آشنا هم بعید است کسی را پیدا کنید که بتواند به شما کمکی کند.

اما اگر مثلا آمریکا هستید آن وقت خیلی جدی به بلک بری فکر کنید! بلک بری هم مثل اپل محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاریش را خودش با هم ست میکند و این باعث می‌شود که محصولات بلک بری در بعضی موارد سریعتر از تمام رقبایشان قرار گیرند. خرابی آنها بسیار پایین است. و پشتیبانی شرکت خیلی خیلی قوی است.

محصولات بلک بری دوربینهای خیلی سریع و قدرتمندی دارند. کیفیت پخش ویدیو و صدای آنها خیلی خوب است. و برای کسانی که ارتباطات آنلاین زیادی دارند ( مثلا دست به ایمیل زدنشان خوب است) معرکه است!

ویژگی‌های موردنظرتان را کشف کردید؟ حالا وقتش است که در میان فروشگاه‌ها بگردید و به راحتی تبلت مناسب را پیدا کنید. چون می‌خواستم این نوشته مستقل از زمان باشد مدلی را معرفی نمیکنم ( چون به سرعت مدل‌ها به روز می‌شوند ) ولی اگر مشترک اینجا هستید نگران نباشید. به زودی یک بررسی روی مدلهای موجود در بازار خواهیم داشت.