آموزش اینترنت اکسپلورر به زبان ساده و مبتدی

آموزش تعمیرات کامپیوتر - در مقوله آموزش اینترنت شاید ساده ترین مبحث، آموزش کار با نرم افزار اینترنت اکسپلورر باشد، چرا که این مرورگر ابتدایی ترین مرورگر اینترنت است که در تمامی نسخه های ویندوز وجود دارد و کاربران نیازی به نصب کردن آن به صورت جداگانه از ویندوز ندارند و از همین رو آموزش اینترنت اکسپلورر را به صورت کاملا ساده و مبتدی و البته مثل همیشه تصویری تقدیم حضورتان میکنیم.

ابتدا نرم افزار اینترنت اکسپلورر را باز کنید تا بتوانیم قسمت های مختلف آن را باهم بشناسیم، برای باز کردن اینترنت اکسپلورر کافیست روی آیکون آن که یک e آبی رنگ میباشد دوبار کلیک کنید. مطابق شکل زیر این آیکون میتواند در صفحه اصلی، منوی استارت و یا نوار وضعیت ویندوز وجود داشته باشد.

حالا نرم افزار مرورگر اینترنت اکسپلورر را در مقابلتان میبینید، در شکل زیر قسمت های مختلف این نرم افزار مشخص شده است که در ادامه با هر بخش بیشتر آشنا می شیم.

شماره ۱ – این قسمت Adress bar یا نوار آدرس مرورگر است، اگر آدرسی سایت خاصی را که میخواهید ببینید، میدانید کافیست آن را در این قسمت تایپ کرده و روی صفحه کلید ( کیبورد ) Enter را بزنید ولی اگر آدرس سایت مورد نظر را نمیدانید www.google.com را تایپ کنید تا بتوانید به زبان فارسی دنبال سایت مورد نظرتان بگردید.

شماره ۲ – کلید Refresh برای مواقعی استفاده میشود که مرورگر، سایت وارد شده را باز نکرده است، یا سایت ناقص باز شده است، یا میخواهید تغییراتی را در سایت ببینید، روی آن کلیک کنید تا سایت مجددا از ابتدا بارگذاری شود.

شماره ۳ – بعضی وقت ها آدرس سایتی را وارد میکنید ولی قبل از باز شدن آن منصرف میشوید، یا ممکن است مرورگر بخواهد به طور اتوماتیک سایتی را باز کند و شما نمیخواهید این اتفاق بیافتد، در این موارد کلید ضربدر را کلیک کنید.

شماره ۴ – با زدن این کلید پنجره پیش رو Minimize میشود، یعنی بسته نمیشود ولی به حالت آماده کار به نوار وضعیت پایین ویندوز ( کنار کلید استارت ) منتقل میشود.

شماره ۵ – در این قسمت یا مثل شکل بالا یک مربع را میبینید و یا شکل دو عدد مربع داخل هم را، با کلیک کردن روی آن، پنجره پیش رو تغییر اندازه میدهد، پس اگر میخواهید پنجره مرورگر را به اندازه تمام صفحه بزرگ کنید یا آن را کوچک کنید روی این آیکون کلیک کنید.

شماره ۶ – این آیکون صربدر برای بستن پنجره مرورگر است، ممکن است شما در یک پنجره مرورگر و در تب های جداگانه سایت های مختلفی را باز کرده باشید، مراقب باشید چرا که با کلیک روی این ضربدر تمام سایت های باز شده بسته می شوند نه تنها سایتی که پیش رویتان است، پس برای بستن کامل نرم افزار مرورگر اینترنت روی ضربدر کلیک کنید. ( سه شماره ۴-۵-۶ در تمام پنجره های قسمت های مختلف ویندوز کار مشابهی را انجام میدهند )

شماره ۷ – این قسمت Menu Bar یا نوار برنامه ها نام دارد، با استفاده از گزینه های موجود در این نوار میتوانید سایتی را ذخیره کنید، صفحه را پرینت کنید، تنظیماتی را انجام دهید، نحوه نمایش سایت ها را تغییر دهید و … در پست های آینده در مورد این امکانات مفصل صحبت خواهیم کرد.

شماره ۸ – این کلید New Tab نام دارد و برای باز کردن زبانه جدید داخل همین پنجره مرورگر استفاده میشود، با این کلید زمانی که سایت گوگل را باز کرده اید بدون این که آن را ببندید میتوانید سایتی دیگر را در زبانه ای جدید باز کنید و با کلیک کردن روی زبانه ها بین سایت های مختلف به دنبال مطالب مورد نظرتان باشید.

شماره ۹ – اگر در قسمت های خالی نوار منو یا نوار علاقه مندی ها راست کلیک کنید منویی برایتان باز میشود که به وسیله آن میتوانید تعیین کنید کدام نوارها برایتان نمایش داده شوند و کدام ها نه، مثلا میتوانید تعیین کنید که نوار منو برایتان نمایش داده نشود یا مثلا نوار علاقه مندی ها نمایش داده شود.

شماره ۱۰ – نوار ابزار، تقریبا همان کارهایی که در نوار منو انجام میشد را میتوانید با میانبرهایی در این نوار انجام دهید، مثلا به جای این که در نوار منو ابتدا روی file و بعد از آن روی print کلیک کنید تا صفحه ای از یک سایت چاپ شود میتوانید روی آیکون پرینتر در نوار ابزار کلیک کنید.

شماره ۱۱ – جستجو گر مرورگر: در حالت معمول لازم است وارد سایت گوگل، یاهو و یا بینگ شوید و سپس با تایپ مطلبی که دنبال آن هستید در کادر جستجوی آن سایت ها به جستجو در اینترنت بگردید، اما در قسمت جستجوی مرورگر میتوانید مطلب مورد نظر را تایپ کنید و سپس روی ذره بین کلیک کنید تا جستجو سریعا آغاز شود.

شماره ۱۲ – علاقه مندی ها، با کلیک کردن روی آیکون ستاره میتوانید یک سایت را به علاقه مندی های خود بیافزایید، به این ترتیب هر زمان که روی ستاره کلیک کنید میتوانید لینک سایت های مورد علاقه خود را ببینید.
منبع: اموزش کامپیوتر