آرزوهای بزرگ برای تبلت

یک لوح درست و حسابی
اما هنوز هم چند قاعده اندک وجود دارد که بر این مقوله رو به رشد، حاکم است ،بنابراین شما باید انتظار برخورد با طرح های بسیار گوناگون، از لوح های باریکی که به سختی از تلفن ها قابل تشخیص هستند تا ابزاری که از نظر سایز و پاور رقیب نت بوک ها محسوب می شوند را داشته باشید. محبوب ترین و رایج ترین تبلت، iPad کمپانی Apple است که حالا در نسخه دوم خود عرضه شده (و نشان دهنده نقش پیشتاز Apple در این بازار است).
ابعاد iPad‏ ‏۲/۲۴۱‏ در ۱۸۵ میلیمتر و ضخامت ۸/۸ میلیمتر است و از یک صفحه نمایش ۹/۷ اینچی استفاده می کند. به دلیل این که iPad2 حدوداً به اندازه یک دفترچه یادداشت تاشو است، ظاهر و حسی که منتقل می کند به شکل ناخودآگاه برای بسیاری از کاربران آشنا است.
اما تعدادی از ابزار های جدید، شامل Samsung Galaxy Tab و BlackBerry PlayBook هم وجود دارد که توجه کاربران را در این زمینه به خود جلب کرده که یک تبلت ۱۰اینچی بزرگ نیز برای استفاده موبایل مناسب است. نمایش گرهای ۷ اینچی که این سیستم ها استفاده می کنند آن ها را در مقایسه با iPad، بیش از اندازه پرتابل می کند و کریرهای عمده بی سیم نیز سرویس های ۳G خود را با دریافت هزینه های ماهیانه برای این ابزار ارائه می کنند.
علاوه بر سایز، شما باید سیستم عاملی را که بر روی این ابزار اجرا می کنید نیز در نظر بگیرید. iPad2 آخرین نسخه سیستم عامل iOS کمپانی Apple را که iPad ،iPhon و iPod touch نیز از آن استفاده می کردند، اجرا می کند. بسیاری از سیستم های دیگر (شامل آن هایی که توسط سامسونگ و موتورولا ساخته می شوند) نسخه های متفاوتی از سیستم عامل Android را اجرا می کنند، ابزار ۷ اینچی نوعاً Android 2.0 (که با نام Froyo نیز شناخته می شود) را اجرا می کنند در حالی که ابزار ۱۰اینچی جدیدتر، Android 3.0 پیشرفته تر را اجرا می نمایند. استثنایی که بر این قاعده وجود دارد HP TouchPad که سیستم عامل HP یعنی WebOS را اجرا می کند و BlackBerry PlayBook کمپانی Research in Motion که سیستم عامل اختصاصی BlackBerry Tablet OS این کمپانی را اجرا می نماید.
قبل از این که اپل، Ipad را عرضه کند، اکثر tablet PC ها، سیستم عامل های ویندوز را (که از قابلیت لمسی برخوردار بودند) اجرا می کردند. ابزاری مثل Asus Eee PC Touch و Dell Inspiron Duo یک تجربه صفحه لمسی را با Windows 7 تلفیق می کنند، هر چند که این ها بیش تر شبیه لپ تاپ های عادی هستند و تجربه کار با آن ها مثل استفاده از یک PC معمولی است تا تبلتی که یک سیستم عامل اختصاصی را اجرا می کند. در همین حال، الان در بازار، eBook reader هایی مثل Amazon Kindle عرضه می شود که ممکن است وسوسه شوید آن ها را tablet-lites بدانید. این ها ابزارهای کاملاً متفاوتی نسبت به تبلت ها هستند و از نمایش گرهایی استفاده می کنند که فقط وقتی دکمه ای را فشار دهید Update می شوند؛ این ها تماماً برای نمایش متن و تصاویر استاتیک طراحی شده اند.
هنوز برای این که بگوئیم کاربران و صنعت نهایتاً کدام سایز و فرمت تبلت را ترجیح خواهند داد، زود است و بخش اعظم این انتخاب به علائق و انتخاب های شخصی خود شما بستگی دارد. در حالی که نمایش گرهای ۱۰ اینچی یک تجربه بهتر ارائه می کنند، خصوصاً وقتی از صفحه کلیدهای on-screen استفاده کنید، صفحه های نمایش ۷ اینچی بسیار بهتر در داخل کیف و جیب های بزرگ جای می گیرند. و تمام سیستم عامل ها نیز مشخصات مخصوص به خودشان را دارند.
آرزوهای بزرگ
گذشته از تمام دردسرها و گرفتاری ها و سردرگمی هایی که مطمئناً دور اول عرضه تبلت ها به وجود می آورد، ابزارهای جدید دارای امکانات جالب توجهی هم هستند. تلفیق قابلیت سیار بودن و قابلیت اتصال یک گوشی هوشمند با عناصر موجود در یک لپ تاپ ؛ خصوصاً صفحه های نمایش بزرگ، پردازنده های قوی تر و فضای لازم برای دوربین های بهتر و بهتر، درگاه ها و تجهیزات جانبی، تبلت ها کاربران موبایل را به کشف کارهای جدید متعددی که می توانند با آن ها انجام دهند دعوت می کنند.
درست مثل iPhone و سایر گوشی های هوشمندی که انفجاری از تعامل های مبتنی بر رسانه اجتماعی غنی و مکان محوریکه تعداد کمی آن را پیش بینی می کردند، ظهور مقوله ای از ماشین هایی که حتی قدرتمندتر و پیچیده تر هستند بدون شک سیکل شتاب انگیز دیگری از خلاقیت را در فعالیت های مبتنی بر وب به راه خواهد انداخت. اغلب این تبلت های جدید به همراه دوربینی برای عکاسی و فیلم برداری snapshot و همچنین یک دوربین جلویی برای ویدئو کنفرانس بدون محدودیت عرضه می شوند.
گذشته از دوربین های بهتر، فرمت بزرگ تر این تبلت ها فضای لازم برای اجزای پیشرفته GPS با آنتن های قوی تر که باید از قابلیت های جدید سرویس های مکان محور نظیر Facebook-Places ,Foursquare و Layar پشتیبانی کند را فراهم می آورد. در همین حال، قابلیت استفاده از سرویس های عکس و ویدئوی جامعه محور به کاربرانی که در حال بازدید از مکانی هستند، اجازه می دهد از تبلت خود برای capture عکس ها و ویدئوهای خود استفاده کنند و سپس این محتوا را به شکل دینامیک با دیگران به اشتراک بگذارند.
ضمناً، Mobile Gaming نیز در تبلت ها جای داده خواهد شد. هم App Store شرکت اپل و هم Android Market گوگل بازی های سه بعدی با کیفیت بالا نظیر Madden ll کمپانی EA و Real Racing کمپانی Firemints را ارائه می کنند. بازی های چند کاربره مثل Air Hockey و Scrabble نیز از طریق تبلت ها در حال نزدیک کردن کاربران به یکدیگر هستند و فراگیر شدن عنوان های چند بازیکن آن لاین مثل WorldofWarcraft بر روی تبلت ها نیز فقط به اندکی زمان نیاز دارد. در این مقطع زمانی اولیه، فضای لازم برای توسعه برنامه های کاربردی موبایل وجود ندارد و به این زودی ها نمی توانیم شاهد چنین پیشرفت هایی در این حوزه باشیم.
موج جدید تبلت ها، رویای ابزار همیشه متصل را نهایتاً به واقعیت تبدیل خواهد کرد. بسیاری از این تبلت ها هر دو نوع اتصال Wi-Fi و ۳G را ارائه می کنند و به شکل قراردادهای دیتای دارای سوبسید در شبکه های موبایل در دسترس هستند. در حال حاضر هیچ کمپانی موبایلی یک طرح تلفیقی برای تبلت و موبایل شما ارائه نمی دهد در عوض شما باید یک سیم کارت جداگانه برای هر وسیله تهیه کنید (که این کار به شکل قابل توجهی هزینه های پرداختی برای استفاده از داده های بی سیم را افزایش می دهد). هر چند، در حال حاضر شما می توانید برای ایجاد hotspotهای بی سیم و به اشتراک گذاری مستقیم اتصال دیتا از تلفن موبایل خود به تبلت، از تلفن های متعدد موجود در بازار استفاده کنید.
مطالب بالا شاید بتواند نکاتی در مورد آموزش تعمیرات تبلت ارائه دهد.